L. J. Smith, "Pamiętniki Wampirów. Księga 1"

Pamiętniki Wampirów. Księga 1: Przebudzenie, Walka, Szał - L.J. Smith

Lisa Jane Smith to amerykańska autorka ponad 25 powieści dla młodzieży. Jej książki są połączeniem horroru, fantasy lub science fiction oraz romansu. Bestsellerowa seria Pamiętniki Wampirów ukazuje się od 1991 r. L. J. Smith napisała siedem pierwszych tomów serii, następne są już dziełem ghostwritera. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedały się w ponad 2 milionach egzemplarzy, a kolejne części pozostawały w czołówce list New York Timesa przez 15 tygodni. Na ich podstawie powstał serial telewizyjny pod tym samym tytułem.

 

 

Przebudzenie, Walka i Szał stanowią oryginalną trylogię Pamiętników. Ich główną bohaterką jest Elena Gilbert, piękna i popularna uczennica liceum. Wychowywana przez ciotkę, stara się pogodzić z niedawną utratą rodziców. W trudnych chwilach wspierają ją dwie przyjaciółki – Meredith i Bonnie. Wraz z nadejściem nowego roku szkolnego, w Fell's Church zjawia się nowy uczeń – przystojny Stefano Salvatore, który jako jedyny wydaje się nie być zainteresowany Eleną. Urażona dziewczyna postanawia zdobyć go za wszelką cenę, co wkrótce jej się udaje. Jednak w międzyczasie w mieście dochodzi do serii napadów, a każda kolejna ofiara znajdowana jest z rozszarpanym gardłem, całkowicie wyssana z krwi. Podejrzenie pada na Stefano, jednak nikt nie wie, że w Fell's Church przebywa jeszcze jeden nowy przybysz – jego niebezpieczny i opętany żądzą zemsty brat, Damon. Bracia skrywają mroczną tajemnicę, którą Stefano decyduje się wyjawić Elenie. Wyznaje, że są wampirami, przemienionymi pod koniec XV wieku. Jako młodzi chłopcy obaj zakochali się w tej samej kobiecie – wampirzycy Katherine, łudząco podobnej do Eleny. Jej niezdecydowanie okazało się jednak tragiczne w skutkach. Kilka stuleci później rywalizacja między braćmi rozpoczyna się na nowo, ale Elena nie zamierza pozwolić, by historia się powtórzyła.

 

Pamiętniki Wampirów to ciekawie napisana powieść, podejmująca interesujący temat miłości dwóch wampirów do zwykłej śmiertelniczki. Jednak znajdziemy w niej dużo więcej. To także historia wspaniałej przyjaźni, która nie boi się poświęceń, walki z własnymi słabościami, dojrzewania do odpowiedzialnych decyzji. Wraz z rozwojem wydarzeń poznajemy kolejne, coraz mroczniejsze, tajemnice bohaterów. Każdy z nich zostaje w pewnym momencie postawiony przed trudnym wyborem, który zaważy na całym  jego dalszym życiu. W powieści odnajdziemy również elementy humorystyczne, związane głównie z postacią Damona. Utwór doskonale wpisuje się w nurt literatury wampirycznej, ale nie brak w nim także innych istot nadprzyrodzonych, takich jak wilkołaki, czarownice, zjawy czy demony. Wprawdzie serial nakręcony na podstawie serii bardziej trzyma w napięciu i częściej zaskakuje niespodziewanymi zwrotami akcji, jednak książka również ma swój urok.

 

Miłośnikom wampirów polecam.

Źródło materiału: http://ogrodksiazek.blogspot.com/2012/08/l-j-smith.html