Pamiętniki Wampirów. Księga 5: Fantom

Pamiętniki Wampirów. Księga 5. Fantom - Lisa Jane Smith, ghostwriter

Fantom to pierwsza powieść serii napisana już nie przez autorkę wcześniejszych powieści, ale przez ghostwritera. Na okładce książki znajdziemy więc już tylko ogólne "seria stworzona przez L. J. Smith", bez wyraźnego oznaczenia autorstwa, choć muszę przyznać, że nie odczułam specjalnej różnicy (drobne zmiany to raczej rezultat zmiany tłumacza).

 

Elena i jej przyjaciele powracają cali i zdrowi z Mrocznych Wymiarów, by cieszyć się nowym, wynegocjowanym ze Strażnikami obliczem Fell's Church. Niestety nie wszyscy. Ciężko przeżyli śmierć Damona, który zginął, ratując Bonnie. Przyjaciele mimo wszystko wierzą, że otrzymali nową szansę na normalne życie. Ich miasteczko miało wyglądać tak, jakby zło nigdy go nie dosięgnęło, a wszyscy, którzy stracili życie wskutek jego działań, powracają. Okazuje się jednak, że Strażnicy nie zmienili przeszłości, a jedynie dali mieszkańcom nowe wspomnienia. Jeden z nich odkrywa, że posiada teraz ich dwa zupełnie różne zestawy. Co z tym zrobi? Do Fell's Church wraca Alaric w towarzystwie pięknej doktor Celii. Przyjaciele znów są w niebezpieczeństwie, ponieważ wraz z nimi przybyło z Mrocznych Wymiarów coś jeszcze... Coś, co żywi się ich negatywnymi emocjami i zwraca przeciw sobie nawzajem...

 

Książkę przeczytałam niemal jednym tchem, choć ma swoje minusy. Przede wszystkim przeszkadzała mi zdecydowanie źle zrobiona korekta. Na kilka literówek można jeszcze jakoś przymknąć oko, ale w pewnych momentach brakuje całych słów, zwłaszcza w końcowych rozdziałach, co jest strasznie irytujące. Dziwne może się też wydawać uśmiercanie niektórych bohaterów powieści i przywracanie ich później do życia. Szczególnie gdy jednej postaci zdarza się to w całej serii więcej niż raz. Jednak chyba już się do tego przyzwyczaiłam. Co więcej, w pewnym sensie zaprzyjaźniłam się już z mieszkańcami Fell's Church, więc z przyjemnością towarzyszę im w kolejnych, coraz bardziej fantastycznych, przygodach. Mam tylko nadzieję, że seria zostanie zakończona w jakimś w miarę rozsądnym momencie, zanim większość czytelników się nią całkiem znuży.

 

Jeśli poprzednia część nie przypadła Wam do gustu - nie czytajcie kolejnych. Nie znajdziecie w nich niczego, co zmieni Waszą opinię.

Źródło materiału: http://ogrodksiazek.blogspot.com/2013/01/pamietniki-wampirow-ksiega-5-fantom.html