Mia i Paul - "Ona & on" Marca Levy'ego

Ona & on - Marc Levy

Paul Barton to Amerykanin mieszkający w Paryżu. Po opublikowaniu pierwszej książki postanowił zaszyć się tam i poświęcić karierze pisarza. Jego twórczość nie cieszy się zbytnią popularnością w Ameryce ani w Europie, ale - jak to mówi jego wydawca - odniosła "ołaszamiający" sukces w Korei Południowej. Zakochany w swojej koreańskiej tłumaczce, którą widuje dwa razy do roku, nawet nie zauważa, jak bardzo jest samotny. Uświadamia mu to dopiero wizyta przyjaciół - Arthura i Lauren (bohaterów innej powieści Levy'ego - "Jak w niebie"). Postanawiają trochę dopomóc jego szczęściu i zakładają mu konto na portalu randkowym. Odbywa się to oczywiście bez wiedzy samego zainteresowanego. Podszywając się pod niego, umawiają go na kolację z Mią (wschodzącą gwiazdą kina, która po zdradzie męża próbuje się pozbierać i zacząć życie na nowo). Ale czy to spotkanie może się udać, kiedy ona została zaproszona na randkę, a on myśli, że to spotkanie biznesowe?

Mimo że początkowo każde z nich posądza to drugie o chorobę umysłową, spędzają całkiem miły wieczór. Postanawiają zostać przyjaciółmi - ona nadal ma męża, a on swoją tłumaczkę. W końcu ulega namowom wydawcy i zgadza się polecieć na targi książki do Seulu (choć panicznie boi się samolotów). Na pokładzie niespodziewanie zjawia się również Mia i towarzyszy mu w podróży, która naprawdę wiele zmieni.

Najnowsza powieść Marca Levy'ego jak zwykle wciąga i porusza. Nie brak w niej też humoru. Jednak pozostawiła mnie z nieodpartym wrażeniem, że poprzednie książki tego autora miały w sobie więcej oryginalności i były bardziej nieprzewidywalne. Określona mianem nowego "Notting Hill", rzeczywiście ma z nim wiele wspólnego, może nawet trochę zbyt wiele. Chociaż trzeba przyznać, że ma swój urok, a czas spędzony na jej lekturze nie jest czasem straconym.
Polecam.

Źródło materiału: http://ogrodksiazek.blogspot.com/2016/06/mia-i-paul-ona-on-marca-levyego.html