[PRZEDPREMIEROWO] "Pod presją" Michelle Falkoff

Autor: Michelle Falkoff
Tytuł: Pod presją
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Feeria Young
Premiera: 15.02.2017
 
 
Być perfekcyjnym - czy to w ogóle możliwe do osiągnięcia? Zwłaszcza, kiedy jest się nastolatkiem? Świetne wyniki, bogate życie towarzyskie, dobre relacje z bliskimi i do tego jeszcze idealny wygląd... Presja jest duża. Nakłada ją na nas otoczenie, rodzina, nauczyciele (a potem szefowie), a nawet my sami. Czasem wymagania są zbyt wygórowane i sytuacja zaczyna nas przerastać. Jeśli w porę sobie nie poradzimy, może popchnąć do brzemiennych w skutki decyzji, których będziemy żałować do końca życia.
W szkole mówią o niej Perfekcyjna Kara - dziewczyna bardzo dobrze się uczy, a do tego świetnie pływa i ma duże szanse, by dostać się do szkolnej drużyny. Podobnie zresztą jak jej najlepsza przyjaciółka Becca. Razem z Isabel stanowią zgrane trio już od lat. Niestety w momencie, gdy pojawiają się w ich relacji tajemnice, wszystko się sypie. Zaczyna się dość niepozornie, bo od pryszcza, który niespodziewanie pojawił się na twarzy Kary. Dziewczyna wstydzi się przyznać do problemów z cerą i zaczyna maskować je makijażem. Na tym jednak nie koniec, z czasem rzeczy do ukrycia jest coraz więcej, a wieloletnia przyjaźń nagle dobiega końca. Nastolatka rzuca się więc w wir nauki, skupiając się na szkole i nadchodzącym ważnym egzaminie. Przekonana, że od uzyskanych wyników będzie zależała cała jej przyszłość, odczuwa coraz większą presję. Czy sobie z nią poradzi? I jakie będą tego konsekwencje?
Michelle Falkoff poruszyła w swojej powieści bardzo ważny problem. W dzisiejszych czasach presja otoczenia wydaje się być niezwykle silna i to już od pierwszych lat życia. Oczywiście dobrze jest ciągle się rozwijać i uczyć nowych rzeczy, jednak często wymagamy od siebie zbyt wiele. Dążenie do bycia nie tylko dobrym, ale najlepszym w każdej dziedzinie, może okazać się wręcz destrukcyjne. Zwłaszcza gdy chcemy to osiągnąć za wszelką cenę. Autorka dobitnie pokazuje, że wspomaganie się różnymi środkami w takiej sytuacji przynosi więcej szkody niż pożytku.
"Pod presją" okazało się niesamowicie wciągającą opowieścią. Nie tylko o próbach radzenia sobie z przytłaczającą presją i sprostania wymaganiom, ale także (a może przede wszystkim) o przyjaźni i zaufaniu. O tym, że każdy z nas w trudnych chwilach potrzebuje wsparcia drugiej osoby, bo gdy go zabraknie i jesteśmy zdani sami na siebie, często podejmujemy niewłaściwe decyzje. Motyw szantażu i poszukiwania przez nastolatków tajemniczego dręczyciela sprawiły, że książkę czyta się z zapartym tchem. Gdy wreszcie dowiedziałam się, kto był za to odpowiedzialny, przeżyłam niemal tak wielki szok jak sami bohaterowie, co oczywiście stanowi ogromny plus tej powieści. Mimo że jest to literatura młodzieżowa, czy też young adult, wywarła na mnie duże wrażenie. Dlatego myślę, że może z powodzeniem spodobać się nie tylko nastolatkom, ale również nieco starszym czytelnikom. Oprócz zapewnienia wspaniałej rozrywki, skłania także do refleksji nad destrukcyjnym wpływem dążenia do perfekcji i stawiania sobie wyśrubowanych wymagań, tak częstych w dzisiejszym świecie. Zamiast zaakceptować siebie i swoje słabości, wolimy ukrywać się pod maską i udawać kogoś, kim wcale nie jesteśmy, prawdziwe życie ciągle odkładając na później. Zaakceptujmy więc fakt, że nikt nie jest bez skazy. Gdybyśmy wszyscy stali się idealni, zrobiłoby się straszliwie nudno, nie sądzicie?

Za egzemplarz bardzo serdecznie dziękuję księgarni PanTomasz.pl!

 
Źródło materiału: http://ogrodksiazek.blogspot.com/2017/02/przedpremierowo-pod-presja-michelle.html