Okrutny świat bliźniąt - "Ogniste oczyszczenie" Franceski Haig [OGNISTE OCZYSZCZENIE #1]


Autor:
Francesca Haig
Tytuł: Ogniste oczyszczenie
Cykl: Ogniste oczyszczenie,tom 1
Liczba stron: 432
Wydawnictwo: Uroboros

 
"Ogniste oczyszczenie" Franceski Haig to pierwszy tom postapokaliptycznej trylogii. Po Wybuchu, który spowodował ogromne zniszczenia i unicestwił wiele gatunków, życie na Ziemi uległo dużym zmianom. Od tej pory zaczęły rodzić się wyłącznie bliźnięta. W każdym przypadku dziewczynka i chłopiec. Jedno z nich idealne, a drugie zawsze obarczone jakąś skazą fizyczną lub mentalną. Alfy i Omegi.
Na świat przychodzą Cass i Zach. Żadne z nich nie ma widocznej deformacji. Jednak to wcale nie jest powód do radości. Wręcz przeciwnie, wszyscy traktują ich z ogromną podejrzliwością, nawet rodzice. Dopóki nie ma pewności, które z nich jest Alfą, nie mogą zostać rozdzieleni. Z czasem Cass zaczyna doświadczać wizji. Śni jej się Wybuch, potrafi też wyczuć zbliżające się zagrożenie, a nawet dostrzec niektóre wydarzenia z przyszłości. Zdemaskowana jako Omega zostałaby wygnana z wioski. Dlatego za wszelką cenę stara się ukryć fakt, iż jest wizjonerką i maksymalnie odwlec nieuniknione rozstanie z rodziną. Jej tajemnicę zna jedynie brat. Zbliżają się ich trzynaste urodziny, a jemu ta sytuacja ciąży coraz bardziej. Czy zdecyduje się wydać własną siostrę, by móc wreszcie zacząć wieść uprzywilejowane życie Alfy?
Australijska autorka wykreowała niezwykle intrygujący i przedziwny świat. Wybuch pozbawił go wszelkich maszyn, Elektrykę uczynił tabu, spustoszył nie tylko ziemie, ale i serca zamieszkujących go ludzi. Stał się nieprzyjazny i okrutny. To miejsce, gdzie rodzice nie protestują, gdy na czole ich dziecka wypalane jest piętno Omegi, a następnie wyrzuca się je z wioski czy miasta. Cierpiące z braku lub nadmiaru kończyn czy też innych deformacji, musi znosić wytykanie palcami, wyzwiska i obrzucanie kamieniami, by w końcu osiąść w jakiejś biednej osadzie i przymierać głodem. Wykluczenie słabszych jednostek ze społeczeństwa Alfom jednak nie wystarcza. Represje stosowane wobec Omeg wciąż się zaostrzają, a stałe podnoszenie dziesięciny i zmuszanie ich do przenoszenia się na coraz mniej żyzne gleby to dopiero początek. Wydaje się, że jedynym, co powstrzymuje Alfy przed ich całkowitym wyeliminowaniem, jest wyjątkowa więź łącząca bliźnięta. Gdy jedno z nich traci życie, w tej samej chwili drugie również umiera.
Z zapartym tchem śledziłam losy Cass, coraz głębiej wkraczając w otaczający ją świat. Chociaż nie potrafiłabym zaakceptować rządzących nim praw, opuszczenie go przyszło mi z trudem. Niezmiernie wciągnęła mnie ta niesamowita historia o niszczycielskiej sile uprzedzeń i strachu przed odmiennością. Autorka bardzo dobitnie ukazała w niej, że to nie wygląd zewnętrzny czy różnego rodzaju ułomności definiują człowieka i żadne ludzkie istnienie nie jest bez znaczenia. To nie tylko intrygująca akcja i interesująco wykreowana rzeczywistość, ale również bardzo mądra i poruszająca opowieść. Ten debiut zapamiętam na długo, a już teraz sięgam po drugą część - "Mapę kości". Polecam!
 
Za egzemplarz książki bardzo serdecznie dziękuję Wydawnictwu Uroboros!

 

Źródło materiału: http://ogrodksiazek.blogspot.com/2017/02/okrutny-swiat-blizniat-ogniste.html